Guarana
Domorodý obyvatelia dažďového pralesa amazonie používajú drvené guaranové semeno ako liek. Guarana vraj vylieči hnačku , zníži únavu, zmenšuje pocit hladu a pomáha pri artritíde. Väčšina guarany sa pestuje v severnej Brazílii.
Guarana pochádza zo semien juhoamerického kríka, väčšina pochádza z Brazílie.
Tradične použitie guarany domorodcami z amazonského pralesa, ktorí drvene semena pridávajú do potravín a nápojov pre zvýšenie bledosti a zníženie únavy.
Guarana obsahuje dvakrát viac kofeínu ako sa nachádza v kávových zrnách.
Porovnanie 3-4% kofeínu obsahujú guaranové semena a 1-2% sa nachádza v kávovom zrne. Koncentrovane guaranové extrakty obsahujú až 40-50% kofeínu, obľúbené doplnky obsahujú 50-200mg kofeínu , čo sú približne 1 až 2 kávy.
Príliš veľa kofeínu môže viest k nervozite, nespavosti a bolestiam hlavy.
Aktívnou zložkou guarany je kofeín a alkaloidy ako theobromin a teofylín ktoré sa nachádzajú aj v káve a v čaji. Každá z týchto zložiek ma známe účinky ako stimulanty nervového systému.
Najlepšie dávkovanie guarany pri fyzickej námahe je 3 až 6 mg na kilogram(cca 350mg priemernej veľkosti človeka alebo cca 250 mg pre ženy) dávkuje sa približne 1 hodinu pred výkonom.
Dopingový prah na olympiáde je 800mg kofeínu, čo je približne 8 šálok kávy alebo 18 plechoviek koly.
Vysoké prijmi kofeínu nepôsobia na ďalšie zvyšovanie výkonu ale môžu mať za následok nepriaznivé vedľajšie účinky , ako napätie , podráždenosť a pocit na zvracanie.